הלוואות לעסקים קטנים

לעסק קטן או בינינו יש הרבה התמודדויות מהקמת העסק דרך השגת הלוואות, בניית תזרים מזומנים נכון ותחרות עם בתי העסק הגדולים. במידה ועושים את זה נכון אפשר להשיג הלוואה לעסק חדש, תמיכה של קרן לעסקים קטנים ולהצליח!

מהו עסק קטן?

הגדרתו של עסק קטן עד בינוני הוא עסק בו מספר עובדים קטן יחסית לעסקים אחרים- תלוי בחוקי המדינה. בישראל ההגדרה של עסק קטן לפי הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה היא עסק בו יש מעל חמישה עובדים עד עשרים עובדים ומחזור המכירות של העסק לא עולה על עשרים מיליון ₪ בשנה. לעומת זאת משרד התעשייה מגדיר עסק קטן עסק בו יד עד חמישים עובדים. העסקים הקטנים הן רוב העסקים של המדינה והם מתמודדים עם חוקים, אישורים, רשויות וכמובן- השגת מימון והישרדות כלכלית.

קבלת הלוואה לעסק קטן:

עסק קטן נתקל בקושי של תזרים מזומנים שכן יש לו לקוחות מעטים, והוא צריך להתמודד בתחרות מול העסקים הגדולים יותר ולנסות לסגור עסקאות גדולות וקבועות על מנת לגדול אך לא ניתן לעשות זאת ללא תזרים מזומנים וכך חוזר חלילה. לעסק קטן קשה לקבל הלוואה כגון הלוואה לעסקים חדשים וגם כאלה שקיימים ורוצים לצמוח והסיבה היא שקשה להם להתחייב על החזרים מול הבנקים או לעמוד בתנאים הנוקשים של ההלוואה ולספק ביטחונות לבקשת הבנק. מצב זה גורם למצב שבו עסק קטן כמעט ולא יכול לקבל או להגדיל את האשראי שלו לצרכי השקעה ראשונית, כיסוי חובות או עזרה בניהול תזרים המזומנים

תמיכה ממשלתית בעסקים קטנים:

בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת הממשלה החלה להבין את החשיבות של עסקים קטנים לכלכלת המדינה והחליטה להתחיל ולספק להם תמיכה- גם כלכלית וגם עזרה בניהול העסק בצורה נכונה. כמו כן קמו גופים שונים והחליטו לתמוך בעסקים קטנים- הסוכנות היהודית, ארגון הג’וינט, והרשויות המקומיות. בשיתוף פעולה של כל אלה קם- מט”י- מרכז לטיפוח יזמות שהפעיל תוכנית עסקית וחונכות שעוזרת לעסקים לקום ולפעול כמו שצריך וגם מספקת הלוואת לעסקים חדשים וקיימים.

בשנת 2013 הורמה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה שנקראת ‘מעוף’ והיא מספקת הדרכה וסיוע בתחומים כמו שיווק וייעוץ כלכלי לעסקים קטנים ובינוניים שעומדים בקריטריונים. אותם עסקים לא רק מקבלים הלוואות או מצליחים לגייס אשראי בעזרת אותם גופים אלא לומדים כיצד לנהל את העסק בצורה נכונה. בנוסף קיימת גם האפשרות ללוות מקרן קורת לעסקים קטנים המאפשרת הלוואה ליזמים ובעלי עסקים קטנים בתנאים נוחים ביותר אך גם כאן יש צורך בערבויות וביטחונות שונים.

קבלת התשלום היא לא השלב הסופי והיא לא מספקת שכן עסק קטן צריך לקחת עזרה חיצונית ממומחה על מנת להבין כמה הוא צריך ללוות ואיך לנהל נכון את ההלוואה שלקח.